O mnie

Poznaj mnie

Ja, Joanna urodzona Poznanianka, obieżyświat naukowy osiadły w 2020 po 25 latach w Holandii i na świecie na lubuskiej wsi aby spełniać marzenie. Jestem mamą trójki cudnych dzieci w edukacji domowej od 2020/21 roku. Dzieci są dwujęzyczne niderlandzko-polskie. To marzenie to własnoręcznie z partnerem budowanie permakulturowe gospodarstwa ekologiczno-edukacyjnego z kozami nubijskimi i końmi.

Jestem zwolenniczką naturalnego, zrównoważonego życia z uszanowaniem zasobów planety i ludzi. Umiem liczyć, mam Ph.D. w zakresie nauk ekonomicznych oraz kwalifikacje pedagogiczne z Uniwersytetów w Holandii. Jestem konsultantem Ekonomii Wspólnego Dobra (ECG,www.Ecogood.org) i w tym zakresie tworzę dla organizacji zrównoważony bilans wyników, w którym pieniądz jest środkiem a nie celem samym w sobie. To właśnie wyzwania w przekazie idei zrównoważonego rozwoju i innego postrzegania zysku zaprowadziły mnie na spotkanie ze sztuką rysunku.

Począwszy od 2020, jestem dyplomowanym arteterapeutą tzn. przy pomocy warsztatów i indywidualnych sesji pomagam odkrywać własną naturalną ścieżkę poprzez rysowanie, malowanie i pracę z gliną. Jako członek The American Art Therapy Association propaguję arteterapię jako proces tworzenia i podniesienia poziomu dobrostanu osób w każdym wieku (dobrostanu fizycznego, umysłowego i emocjonalnego).

Nie chodzi o to, żeby pięknie rysować czy malować, ale o to by pogłębić percepcję, jakość obserwacji (siebie i innych)

— Wassily Kandinsky

Poznaj moją historię

W moich projektach ze studentami i przedsiębiorcami wydawało się, że proces definiowania np. problemu czy pytania często „grzęzły” w słowach, w gotowych schematach percepcyjnych. Wtedy to, po raz pierwszy zastosowałam rysowanie, aby spróbować „ominąć” dominujące wzorce, stereotypy oraz gotowe schematy.

Poprosiłam grupę, aby każdy członek indywidualnie popatrzył przez okno i narysował to, co widzi czymś co było pod ręką, długopis, ołówek, marker. Zadziwiające były rezultaty. Wszyscy patrzyli przez to samo okno na zewnątrz, na te same elementy zewnętrznego świata, ale ich interpretacje pokazane na rysunkach różniły się znacząco, poczynając od pojedynczej linii narysowanej szybkim krótkim jednym ruchem osoby, która nie chciała rysować i uważała to za niedorzeczne zadanie w treningu biznesowym, poprzez rysunki pojedynczych elementów od technicznych schematów po artystyczne interpretacje drzewa czy krzewu, do kompletnych map ścieżek z rowerami i osobami pomiędzy elementami krajobrazu. Były też rysunki, które przedstawiały elementy, których nikt innych nie widział tzn. dołączone kreatywne rozwinięcia krajobrazu np. wiewiórki na drzewie. Podczas omawiania w grupach stworzonych obrazów rozwinęła się bardzo burzliwa dyskusja o zaskoczeniu tym jak różnie postrzegamy rzeczywistość, podczas gdy często podobnie o niej rozmawiamy. Uświadomienie sobie tych różnic miało już samo w sobie efekt kojący na problem, który grupa miała rozwiązać, a ponadto wpłynęło na zupełnie nowe spojrzenie na członków grupy: ach ty widzisz wszystkie szczegóły – może zajmiesz się zadaniami w projekcie, które pozwolą ci wykorzystać ten talent.

I tak mnie to jako prowadzącą warsztaty zaintrygowało, że chciałam wiedzieć więcej i rozpoczęłam studia podyplomowe terapii rysunkiem.

Odsłoń Potencjał Rysowania

Arteterapia opiera się na założeniu, że proces twórczy służący auto ekspresji pomaga ludziom rozwiązywać problemy i konflikty, rozwijać umiejętności interpersonalne, kierować własnym zachowaniem, redukować stres, podnosić samoocenę i samoświadomość oraz osiągać wgląd. Arteterapia w takim rozumieniu integruje różne pola ludzkiego rozwoju; łączy sztuki wizualne (rysunek, malarstwo, rzeźba i inne formy wizualne) oraz wiedzę o procesie twórczym z modelami doradztwa personalnego i psychoterapią (Malchiodi, 2006). Arteterapię używam w coachingu osobistym łącząc ją z elementami coachingu systemowego.

Certyfikat

Potwierdzenie Profesjonalnej Jakości

Jestem dumna, że mogę pełnić rolę certyfikowanej terapeutki arteterapii, która oferuje pomoc ludziom na ich drodze do samopoznania i radzenia sobie ze stresem. Moje zadanie polega na udzielaniu wsparcia, przewodnictwie i umożliwianiu wyrażania siebie przez sztukę, co jest niezwykle satysfakcjonujące i pasjonujące.

Arteterapia to nie tylko moja praca, ale przede wszystkim pasja. Umożliwia mi pomaganie innym w odnajdywaniu drogi do siebie poprzez kreatywne działania.

cookie

Informujemy, że przez korzystanie ze strony internetowej, bez zmian ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na politykę prywatności i zapisywanie plików cookies, które pozwalają na sprawne działanie naszej strony internetowej.